14 grudnia 2019 roku

W Celestacie KBS Brusy tradycyjne spotkanie opłatkowe, które swoim klimatem w przygotowaniach wystroju, wieczerzy, modlitwie i życzeniach niczym nie ustępuje Wieczerzy Wigilijnej. Corocznie wszelkie przygotowania czyni Para Królewska wspierana przez Starszyznę Bracką. Choinka swoją świeżością wprowadziła zapach lasu a na stole przy każdym nakryciu znalazł się mały upominek od Króla Tadeusza i Królowej Katarzyny. Wspólne kolędowanie bardzo ubogaca ten wieczór zgodnie z tradycją Wigilii Polskiej przeżywanej przez nas i przez wieki opisywanej w literaturze zwłaszcza polskiej.

Życzenia składane przy łamaniu się opłatkiem są szczególną okazją do podania sobie ręki i życzliwego, szczerego spojrzenia w oczy. Te chwile bardzo jednoczą naszą Rodzinę Bracką.


11.11.2019

101 rocznica Niepodległości Polski / 99 rocznica dla Kaszub i Pomorza

11 listopad 2019 roku

... bardzo uroczyście, patriotycznie i biało czerwono...
Bracia kurkowi z XXII Królem Tadeuszem Cysewskim Żelaznym stawili się licznie na uroczystej mszy, by pod swoim sztandarem celebrować kolejny jubileusz odzyskania niepodległości. Uroczysta homilia, w trakcie mszy wspólnie odśpiewana pieśń "Boże coś Polskę", galowe i odświętne stroje uczestników podnoszą nastrój i przypominają o patriotycznej postawie i szacunku dla Boga i Ojczyzny.

Ogólnie w kraju to już 101 rocznica, a dla Kaszub i Pomorza dopiero 99. Zawsze w tak ważnych wydarzeniach braciom towarzyszą małżonki. Po uroczystościach tradycją jest spotkanie w celestacie, kolejne ligowe strzelanie braci, spotkanie towarzyskie przy skromnej biesiadzie.

Królowa Katarzyna nie szczędziła wysiłku i barw narodowych użyła do wystroju celestatu. Było patriotycznie, dostojnie i cudnie.

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

14.09.2019

Przyjęcie plenerowe w Męcikale

14 września...

... na swojej posiadłości nad Brdą w Męcikale para królewska Katarzyna i Tadeusz Cysewscy wydali plenerowe przyjęcie dla brackiej rodziny i zaproszonych gości. Główną atrakcją spotkania było strzelanie dla sióstr i zaproszonych pań prowadzone wg reguł obowiązujących na strzelaniach królewskich. Do rywalizacji strzeleckiej przystąpiło 10 pań. Jak szybko można zaprzyjaźnić się z bronią świadczy fakt, że zwyciężczynie turnieju pierwszy raz składały się do strzałów i pokonały siostry, które sprawność strzelecką szlifują od lat.

Zwycięstwo wywalczyła księżniczka
Julita Cysewska
II miejsce Elżbieta Lamczyk
III miejsce Janina Andrzejczak

Tradycyjnie puchary ufundowała Królowa i dokonała wręczenia.
Spotkanie obfitowało w smaczne jedzonko, słodkości przygotowane przez Królową Katarzynę, a nade wszystko miłą rodzinną atmosferę..

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

08.09.2019

U Przyjaciół w Gross Laasch

Spędziliśmy sympatyczny weekend w dniach 6-8 września.

Po podróży wesołym busem z firmy Grzegorza Goebel, miłe przyjęcie w bazie strzeleckiej, rozmowy w wielu językach i biesiada. Bardzo profesjonalna strzelnica, różne rodzaje broni i rywalizacja strzelecka w odległościach do 150 m.
włącznie. Umiejętności strzeleckie wskazały najlepszych z naszej reprezentacji - Elżbietę Skwierawską wśród sióstr, Mariusza Stanke i Antoniego Szurlej spośród naszych braci.

Tym razem jako upominek od całego naszego Bractwa Strzelcy z Gross Laasch otrzymali serwis kawowo-śniadaniowy dla 40 osób z nadrukowanym logo naszych bractw.
Nasze Bractwo reprezentowali: królowie Katarzyna i Tadeusz Cysewscy, Renata i Mariusz Stanke, Elżbieta i Stefan Skwierawscy, Maria i Marian Wróblewscy, Antoni Szurlej i Grzegorz Goebel.
Całą wyprawę jako kierowcy obsłużyli Bracia Stefan i Grzegorz.
Strzelcy z Gross Laasch przygotowują się z rewizytą w przyszłym roku i już zamówili spływ kajakowy. Bardzo mile wspominają ten z 2016 roku Młosiną i Zbrzycą z zakończeniem w Rolbiku.

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

10.08.2019

Strzelanie Królewskie

10 sierpień 2019 roku

poranny deszcz orzeźwił powietrze i sprawił, że strzelanie o XXII Króla KBS
Brusy, przebiegało w letniej odświeżonej aurze bez upalnego żaru.

Brat Tadeusz Cysewski został XXII Królem i otrzymał przydomek Żelazny.
Swoją małżonkę Katarzynę tytułem Królowej obdarzył.

Zacne funkcje marszałków przypadły braciom:
Marszałka I Andrzejowi Laska
Marszałka II Antoniemu Szurlej.

Cała uroczystość przebiegała na brackiej strzelnicy w Czarnowie w otoczeniu licznie zebranych gości przybyłych z Tczewa, Starogardu, Czarnego, Wejherowa, Tucholi, Chojnic, Kościerzyny oraz Grudziądza. Błogosławieństwa udzielił Kapelan ks.Zdzisław Wirwicki w towarzystwie ks. Proboszcza Janusza Flaczyńskiego.
Ustępująca para królewska Mirosława i Grzegorz Zielke przekazali insygnia królewskie nowym szczęśliwcom, szczęśliwym i zaskoczonym jako, że są najmłodszą stażem i wiekiem bracką parą.
Potem już tylko raut i strzelania o liczne tarcze i trofea.
Mrówczą pracę w obsłudze strzelań świadczyły nasze siostry: Janina, Irena oraz Lidia a profesjonalną obsługę strzelnicy członkowie bruskiego LOKu.
Zakończono strzelania, wręczono puchary i nagrody i nagle... ulewa, która trochę przeraziła duet Roma i firmę kateringową "Staromiejska" ku uciesze gospodarzy, że wszystko się powiodło.


09.03.2019

Siostry z Bronią

9 marca 2019 roku

w Celestacie KBS odbyło się coroczne walne zebranie Stowarzyszenia, w którym zgodnie z zasadami jest sprawozdanie z działalności za miniony rok 2018 oraz plan pracy na nowy rok, który już się toczy.
I tym razem bracia byli w towarzystwie swoich małżonek by po sprawach formalnych odbyła się część towarzyska ze strzelaniem sióstr.
Ta rywalizacja strzelecka wyłoniła nową zwyciężczynię Siostrę Katarzynę Cysewską, która pierwszy raz pojawiła się w konkursie i zwyciężyła. Nie bez znaczenia jest to zwycięstwo ponieważ wyniki strzelań były na tarczach. To nie przypadek, jak w strzelaniu do kura ale sprawne oko, silna dłoń, precyzja i wynik- zwycięstwo!

Brawo dla Siostry Katarzyny Cysewskiej!
                          II miejsce Hanna Laska
                          III miejsce Lidia Weltrowska.

Obecnie panująca Królowa Mirosława uhonorowała siostry pucharami i gratulacjami. Potem były już tylko swobodne rozmowy i bracka biesiada.


12.01.2019

XXI Bal Królewski

XXI Bal Królewski 

        ...czerwona róża dla każdej damy z rąk XXI Króla Grzegorza Rzemieślnika w geście powitalnym w progach chojnickiego Gościńca... .  
Tak para królewska - Król Grzegorz z Królową Mirosławą witali wszystkich przybywających gości na coroczny już XXI Bal Królewski, który wyprawiany jest w pierwszą sobotę po święcie Trzech Króli.
Bal przebiega zgodnie z protokołem. Bardzo uroczysta kolęda z modlitwą      i błogosławieństwo Kapelana Bractwa ks. Zdzisława Wirwickiego, wspólne kolędowanie, toast za pomyślność i uczta.
Zgodnie z tradycją para królewska rozpoczyna pierwszym tańcem tą część balu, która trwa do pierwszego piania kura. Drobniutka sylwetka Królowej    w objęciach Króla, w walcu wiedeńskim, pojawia się i znika spowita w barwy srebrne i burgunda. Ależ pięknie się prezentują z prawdziwym królewskim dostojeństwem i młodzieńczą radością... .
Para królewska przygotowała niespodziankę dla gości...piękny taniec orientalnych tancerek i pokaz iluzjonisty. Tancerki pląsając rozkwitały        jak motyle czy orchidee oczarowując gości urodą i tańcem, który urzekał         i zachwycał. Stroje ich w płomiennych barwach dodawały kolorytu i ciepła całemu pokazowi.
Iluzjonista w niesamowity i nieodgadniony sposób wydobywał żywe gołębie zewsząd... z butonierki, chusteczki do nosa a nawet spod spódniczki jednej z dam... . Oj, działo się i na tym już 21 balu.
Losowanie upominków prowadzone przez Brata Bernarda, męski chór z pieśniami brackimi pod dyrekcją Brata Stefana, dopełniły całą uroczystość zgodnie z tradycją.
W rytmach disco polo, standard, latino do tańca porywał Zespół Muzyczny Roma. Para królewska dopełniwszy wszelkich obowiązków jako ostatnia zeszła z parkietu sali balowej i oddała się odpoczynkowi w mrokach i nocnej ciszy alkowy... .
Tradycją jest, że na bale KBS Brusy przybywają goście z zaprzyjaźnionych bractw. Tym razem byli przedstawiciele z Chojnic, Czarnego, Tucholi, Ujścia i Wejherowa.

GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
             Kliknij, aby zamknąć to okno